Badania Mammograficzne

Super nowoczesny mammograf Lorad M-IV amerykańskiego koncernu „Hologic” działa już w naszym Miejsko-Gminnym Centrum Medycznym „WOL-MED”. Podobnej aparatury zazdroszczą nam pacjentki z powiatu miechowskiego, zawierciańskiego i ziemskiego krakowskiego.

Mammografię wykonujemy w każdy wtorek od 8:00 do 18:00. Badanie jest darmowe dla kobiet w wieku 50 - 69 lat, które chcą poddać się badaniu piersi, pod warunkiem, że od ostatnich pełnych dwóch lat nie miały mammografii, a także dla pań posiadających skierowanie od specjalisty.

 


Co to jest mammografia?

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi. To nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Badania wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Mammografia jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersi. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce 
i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych występuje wysoka umieralność z powodu inwazyjnego zaawansowanego raka piersi.


Jak przygotować się do badań?

Mammografia nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie należy stosować w dniu badania dezodorantu lub zasypki, pudru. Odnosi się to szczególnie do dołu pachowego i podbiuścia. Środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego. Warto ubrać w tym dniu  wygodną i luźną odzież którą można szybko i łatwo zdjąć. W trakcie badania Panie proszone są o zdjęcie wszelkiej odzieży do pasa. W badaniu przeszkadzają wszelkie ozdoby i biżuteria (np. na szyi, w uszach).

Panie miesiączkujące powinny wybrać dzień badania, który przypada na drugi tydzień po miesiączce, aby zminimalizować dyskomfort, który może być wywołany bólem związanym z cyklem hormonalnym. Jeśli piersi są wrażliwe, obolałe, należy unikać w jakiejkolwiek postaci kofeiny na dwa dni przed badaniem


Panie zainteresowane badaniem prosimy o kontakt pod numerem 32 644 10 29 lub 32 644 12 74.

 

 

 


Copyright © 2012 WOL-MED. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Professional Joomla Templates - 888 Poker Review

Ranking stron

Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe